Rhumba Dans Izmir | Dance Hall Dans ve Spor | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir


İçeriğe git

Rhumba Izmir | Dance Hall Dans ve Spor | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir

Ders Türü/Danslar

"Örnek Video izle"

Bizi Desteklemek İçin Bu Sayfayı Beğenin

(Düğmeyi Turuncu Hale Getirin)

Dans Ayakkabıları


Rumba Afrika kökenli bir dans olup 16. yüzyılda Afrika'dan (Yoruba krallığı vb.) getirilen köleler ile Küba'ya taşınmış ve gelişiminin büyük bölümünü burada göstermiştir. Enstruman ya da silah görevi görecek hiçbirşey taşıyamayan köleler, gemilerde ve adada çalıştırılırken küçük tahta çubukları birbirine vurarak yaptıkları müziklerle ibadetlerine ve meditasyonlarına devam etmişlerdir. Bu nedenle müziklerde perküsyonun ağırlıklı olduğu aralıklarda eşlerin birbirlerinden ayrılarak kendi hünerlerini sergilemeleri Küba stili danslarda görülür. Çok sayıda hızlı ve vurmalı enstruman ritmi içeren müziği ve hareketleri de bu sıcak iklimi yansıtır.

Rumba'nın ilk şekli abartılı vücut hareketleri içeren agresif tavırlı bir erkek ile seksi kalça hareketleri içeren savunma tavırlı bir kadının dansı şeklindeydi. Daha sonraları bu hareketler daha kontrollü ve yavaş bir şekle bürünerek Avrupadan gelen eşli dansların kültürüyle oluşmuş eşli Amerikan dansları ile harmanlanarak bugünkü şekline ulaştı. 1913'te Amerika'ya girmesiyle Rumba Latin Amerikan danslarının canlılığını da içine alarak gerek müzik, gerek film sektöründe altın yıllarını yaşadı. Amerikan Rumba parçaları filmlerin vazgeçilmezleri arasına girdi. Bugün Rumba'nın pek çok farklı stili olmasına karşın Uluslararası Latin Amerikan Dansları Yarışmaları'nda geçerli olan standart kurallarının, temel adım dışında orjinal Rumba ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Yeni Rumba, yavaş tempolu, zor; ama eşsiz bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu hareketlere yansıtır. Bu dansta kalça hareketleri belirgindir. Uluslararası Latin Amerikan dans yarışmalarında sergilenir. Ritmi eşit aralıklı dört sesten oluşur. Aşkın tüm karakterini rumbada görebilirsiniz. Sahnede Rumba'yı çekici kılan temel unsur bayandır, erkek dansıyla ilginin bayan üzerinde toplanmasına yardım eder. Burda erkek, bir çerçeve gibi bayanı tüm izleyen gözlere resmeder. Erkek ve bayan dansçı arasında muazzam bir ten çekimi vardır. Yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun etkisini güçlendirir. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Mesafeli olarak gerçekleştirilebilecek figürleri de olmasına karşın genellikle çiftlerin birbirlerine yakın etkileşimde oldukları hareketler çoğunluktadır.

Özünde Rumba karşı cinsi başta çıkarmayı anlatır. Bayan, erkeği etkilemek ve kışkırtmak için tüm cazibesini kullanarak dans eder, kıvrak kalça hareketleri kullanır. Buna karşılık erkek onunla ilgilendiğini göstermek için tüm bedeni ile müziği yaşar, koruyucu ve sahiplenici erkil karakteri ile bayanı kendine bağlı kılmaya, onun benliğinde kendine yer bulmaya çalışır. Fakat bu ihtiras yüklü tema her defasında erkeğin reddedilmesi ile son bulur. Denebilir ki, eğer Tango tutkunun dansıysa, Rumba da kuşkusuz ihtirasın dansıdır.

Orjinal afro Rumba, özgürlük ve doğaçlama hareketlerden oluşurken; Yeni Rumba teknik detaylara bağlılık gerektirir. Bu detaylar, güçlü bir denge ve bilek, diz ve kalça koordinasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak düzenli bir eğitim ve uzun çalışmalar sonucunda dansçılar Rumba'nın hak ettiği ruhu verebilirler.

Anlaşılacağı üzere orjinal Rumba, bütün afro-cuban ve afro-american eşli danslarının atası olma özelliği taşır. Aynı aileden Mambo dansı oluşmuş ve evrimleşerek Cha cha ve benzeri dansları oluşturduktan sonra son olarak da Salsa'yı oluşturmuştur. Sonrasında ortaya çıkardığı Mambo dahi çok geniş hareket ve adım yelpazesi nedeniyle zor oluşundan yapılamaz ve yerini bölünerek oluşturduğu bir çok dansa bırakırken orjinal Rumba da bu nedenle belli bir düzenleme ile bugünkü müsabakalarda kullanılabilir halini almıştır.

Yazan, derleyen (kaynak: vikipedi) ve yorumlayan: M. Okan ÖZBEK


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön