Mambo Dans Izmir | Dance Hall Dans ve Spor | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir


İçeriğe git

Mambo Izmir | Dance Hall Dans ve Spor | Bostanlı, Karşıyaka, İzmir

Ders Türü/Danslar

"Örnek Video izle"

Bizi Desteklemek İçin Bu Sayfayı Beğenin

(Düğmeyi Turuncu Hale Getirin)

Dans Ayakkabıları

MAMBO NEDİR, NASIL BİR DANSTIR?
Mambo özellikle Haitanlıların mesken edindiği Küba'da yani Karayip adalarında ortaya çıkmıştır. Karayip adaları ülkeleri, ( Cuba, Poerto Rico, Dominic ) Orta Amerika ile İspanya ve Afrika üçgeninin merkezi olma konumları itibarı ile İspanyol denizcilerinin getirdikleri Latin kültürü ile Afrika kültürünün birleşip mozaik oluşturduğu bir bölgedir ve dolayısıyla sıcak kanlı ve eğlenceye düşkün aşk insanlarından oluşan bu halkların ortaya çıkardığı çok sayıda dans vardır. İspanyol denizciler ve diğer ülkelerin denizcileri de bu müzik ve dans kültürlerini kendi ülkelerinin müzikleri ve dansları ile birleştirerek ortaya bugünkü danslar çıkmıştır. Birçok popüler müzikte ve dans prensiplerinde olduğu gibi, en derine en temele bakıldığında "Mambo" da Afrika'nın, yeni dünya'nın kozmopolit kültürüyle buluşmasıyla ortaya çıkmıştır. Bugün Mambonun eski versiyonunu uygulayanlar; genelde siyahi kökenli olup sadece çok ileri seviyedeki dansçılardır.

Mambo, esasında canlı bir ritmi olan duygusal ama eğlenceli bir sosyal dans çeşididir. Salsa, rumba(modernize hali), kumbiya, cucaracha, cha cha cha nın ortaya çıkmasına olan yardımından dolayı dans literatüründe önemli bir yere sahiptir. İçerdiği adımlardan birçoğu bu diğer dansların temel adımları olarak kullanılmaktadır ki her adımından bir dans doğmuştur. Bugün yerini bu danslara bırakan Mambo, çok fazla adım çeşidi ve akrobatik hareket içermesinden dolayı çok rağbet görmeyen, pek bilinmeyen ve yapılmayan bir dans haline gelmiştir.

Mambonun, şuan dünyada uygulanan versiyonu; gösteri amaçlı olup genelde grup halinde yapılır. Yeni Mambonun tek temel adımı vardır ki ilk doğduğu zamandaki Charleston'un adımı ile aynıdır. Yeni versiyonunda karmaşık kombinasyonlar yerine fazla sayıda adımlar, vücut dalgalanmaları (body roll) ve akrobasi kullanılır ki bir eğlence havasındadır ve yarışmaları yoktur. Açıkçası bu danstan günümüze pek birşey kalmamıştır. Mambo adı altında benzer adımlar kullanılarak R&B gösterileri yapılmaktadır. Eski versiyonu uygulayanlar da şu anki salsanın hızlı ve akrobatik halinden farklı birşey yapmamaktadır.

MAMBO TARİHÇESİ

Haiti'nin tarihine bakıldığında "Mambo" adında sadece bir büyücü vardır. Bu büyücü köylülere danışmanlık yapan, onları iyileştiren, dansları tütsüleri ve farklı bitki karışımları ile kötü ruhları kovan, dini bilgiler veren ve ulusal eğlenceleri organize eden biridir. Afrikalılar, kötü ruhları kovmak için de tanrılarına ibadet için de kutlamalar için de dans eden bir topluluk olarak bu büyücünün arkasında aynı dansları yaptıkları toplantılar yapıyorlardı. Fakat "Mambo" adında o zamanlar hiç bir yerel dans yoktur.

1930 larda orta Amerika'nın batısında ve kuzey Amerika'nın batısında özellikle güney ve kuzey Karolina'da country müziği tabanlı ve caz harmanlamasıyla oluşan Charleston dansı hakimdi. Ancak Meksika ve Miami'ye yerleşen Karayip ülkeleri orkestraları gerçekten son derece zengin bir müzik yapıyordu. Küba müziği ve kuzeyde yaygın olan caz müziğin birleşimiyle bu büyüleyici ritm ortaya çıktı ve sonunda yeni heyacanlı bir dans doğdu.

O zamana kadar Mambo tasarlanamamıştı. 1943 yılında Havana'daki La Tropicana adında bir gece kulübünde sunduğu dans ile Perez Prado'ya atfedilir. Belirli bir düzenlemesi yoktur. Ancak 1956'da ilk defa New York'un Park Plaza dans salonunda kuralları düzenlenmiş hali sunulduğundan bu tarihte ortaya çıktığı da kabul edilir. Rumba-swing ahenklerinin bir karışımı olduğundan orkestranın rumbaya özgü çalgılarının yanında caz davulu da yer alır. Rumbada olduğu gibi özellikle kalça hareketlerine ağırlık verir. Mambo gerçek heyacanını, 1947'de The Palladium ve diğer yerlerde ( China Doll, Havana Madrid ve Birdland) kazanmıştır. Mambo'nun değişmiş versiyonu (orjinal Mambo zor ve tehlikeli akrobatik hareketler içeriyordu.) halka, New York ve Miami'deki dans stüdyolarında, yazlık otellerde, gece kulüplerinde sunulmuştur. Mambo'yu seven insanlar kısa süre sonra "Mambonikler" diye bilinmeye başlandı. Mambo çılgınlığı fazla uzun sürmedi.

Kübanın "Guajira" müziği üzerine Rumba müzikleri denen Afrika kökenli birçok ritm ve müzik (Guaguanco, Yambu) ilave edilerek Küba "Son" müziği ortaya çıkmış ve zenginleştirilmiştir. Bu ilginç bileşim kendini küçük varyasyonlarla ve küçük oluşumlar halinde bazı başka ülkelerde de göstermeye başladı. Dominik Cumhuriyeti, Colombia, Porto Rico ve diğerleri. Bu ülkelerdeki orkestralar müziklerini para kazanma amacıyla Mexico City ve New York'a taşıdılar. Bu iki şehirde yatırım olanaklarının ve tanıtım imkanlarının zenginliği sebebiyle bu müzik ticari görünümünü kazanmış oldu. Müziğin bu yeni haline ilave olarak İngiliz/Fransız country müziği temeli ile oluşan Kuzey Amerika Jazz müziği ile birlikte charleston ve lindy hop dansı da harmanlandı ve bu harman sonucunda 1947'lerde "Mambo" oluştu.

Charleston, lindy hop, swing danslarının müzikleri daha çok jazz müzik ve country müziği ve dansı barındırırken eski rumba ile birleşerek oluşturduğu mambo ayağı daha çok afrika ve afro cuban müziği ve dansı özelliklerini taşıdığından bundan sonra mambonun ortaya çıkardığı danslar da aynı tarzda devam etmiştir. Sadece cha cha ayağı hem içerdiği caz müzikleri hem de adımı ile mambo ile swing karışımı bir dans olmuştur.

Bütün eğitmenler, geçmişteki Mambo'nun en zor danslardan biri olduğunda hemfikirdir. Mambo'nun en büyük faydası, Salsa, Cha Cha ve bugünkü Rumbanın gelişmesine yardımcı olmasıdır ki yeni eşli yapılan versiyonu hemen hemen salsanın aynısıdır. Ancak genelde mutlaka bir partner olsa bile daha bağımsız ve grup halinde yapılır. Mambo yeni popüleritesiyle tekrar beğenilmeye başlandı. Bunda Eddie Torres'in de rol aldığı bir çok filmin etkisi vardır. Eddie Torres New York'ta yaşayan profesyonel bir dansçı ve Mambo fanatiğidir. Mambo'ya tekrar dans salonlarındaki saltanatını kazanması için bir mücadele başlatmıştır. Torres gittikçe ünlenen bu dansın dansçısı, eğitmeni ve kareografisti olarak en başta gelen kişidir ve Torres "latin dansının Mambo kralı" olarak bilinir. Torres, Salsa'yı; Mambonun otantik gece kulübü dans stili ve yarışma versiyonu olarak dansçılara sunmaktadır. Mambo öyle bir dans ki Afrikan Jazz, Swing (Charleston & Lindy Hop), Cuban Son gibi bir çok müzikten ve danslardan etkilenmiştir. Bundan dolayı Mambo'da asla adımlar bitmez.

Yine de sonradan düzenlenmiş hali ile Mambo; daha yavaş, çok fazla hareket gerektirmeyen ancak grup halinde yapıldığından titizlik ve çok iyi takip gerektiren bir danstır.

Yazan, derleyen (kaynak: vikipedi) ve yorumlayan: M. Okan ÖZBEK


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön