Hiphop (Rap,R&B,rnb,popping,break dans) | Çocuklar için Dans Kursları Izmir | Bostanlı,Karşıyaka,İzmir

 | İntro

İçeriğe git

Hiphop (Rap,R&B,rnb,popping,break dans) | Çocuklar için Dans Kursları Izmir | Bostanlı,Karşıyaka,İzmir

Ders Türü/Danslar

Örnek Video izle                                     Bizim Çeşitli Danslarda Eğitim Videolarımızı İzleyin

Rap müzik, 1970'lerin başında New York’un siyah gettolarında doğdu. Rap, müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp sample ritmler üzerine beat eşliğinde söylendiği sokak tarzı ve sert sözlerin ağır bastığı Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir. "Rhytmic American Poetry" (Ritmik Amerikan Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak düşünülen "RAP", ingilizcede "ağır/sert eleştiri" anlamına gelmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi "King Tim III (Personality Jock)"dır. Türkiye'de "rap"in herkes tarafından bilinmeye başlandığı ilk zamanlar, Mc Hammer, Dr. Alban ve Vanilla Ice ismi ile bilinen Robert Matthew Van Winkle zamanlarıdır. "Gangsta", "WestCoast" Türlerinin Populerleşmesi ile "rap" müziği aslında bir kültürün yani hip hop kültürünün müziği olarak yetersiz gelerek yerini; diğer bütün unsurları da birleştirecek kendi kültürünün ismi ile yani "hip hop" müziğe bırakmıştır. Tüm dünyada bu müzik türü, içerisinde çok fazla element barındıran "hip hop" ismi ile anılırken Türkiye'de hala "rap" ismi ile anılmaktadır. Rap"i icra eden kişiye MC (Master of ceremonies"in kısaltması) adı verilmektedir. Beyaz tenli rap icracılarından Eminem, Pitbull gibi pek azı, hip hop kültürüne devam etmiş ancak Pitbull da dahil olmak üzere geri kalanların hepsi rap olarak devam etmiş ve rap"i dönüştürmüşlerdir. Pitbull mevcut müziklere feat yaparak rap"i, Latin Amerika kültürüne daha yakın hale getirerek Black Eyed Peas tarzı olan R&B tarzına döndü. Vanilla Ice, Linkin Park ve Türkiye"de Manga gibi beyaz sanatçılar ve gruplar da "punk rap" veya "rock rap" yapmaktadırlar. Siyahilerden 2pac, diğerlerinden ayrılarak çok önemli bir yere gelmiş ve bir albümü tüm dünyada 80 milyon satmıştır. West cost hip hop tabirinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Doğu yakasında "notorious" ile ters düştü ve batı tarafına taşınınca orda başlattığı hip hop müziğini sırf rakiplerinden ayırabilmek için yanına Dr.dre ve Snoop dogg'ı da alarak güçlü bir alt yapı oluşturdu ve "West coast hip hop" ortaya çıktı. East coast hip hop müziğinde ise notorious, puff daddy(p diddy), chino xl gibi isimler yer alıyordu. Diğer siyahi "hip hop"çulardan farkı, şarkı sözleri, araba, para, kadın üçgeninde sıkışmamış; siyahların sorunlarını ve hayata bakış açılarını gerçekten güzel sözlerle anlatan ve siyahları ayaklandıran bir müzik yapmış olmasıdır.

Türkçe rap geçmişi ilk olarak 1986"lara dayanır. Karakan grubu ile ortaya çıkan rap, yine aynı grubun uzantısı olarak Cartel ile devam etmiştir ancak gerçek kimliği 2000 yılından sonra oluştu. Bircok grup ve rapper ortaya cıktı. Bunlardan birkaç önemli isim Sagopa Kajmer, Ceza ve Fuat Ergin"dir. Türkiye"de son yıllarda "arabesk rap" diye bir kavram ortaya çıkmış ve nasıl ki "hip hop" müziği, bir kültür olarak Latin Amerika ve Afrika siyahilerinin acılarını isyanlarını, para, güç ve kadın tutkularını temsil eder halde ise "Türkçe arabesk rap" de Türk varoşunun acılarını, isyanlarını; arap background üzerine yazılan acılı sözlerle temsil etmektedir. Bunun ilk örnekleri ise Dj. Yener, Dj. Akman gibi isimlerdir.

Müziğe artık "rap" değil de "hip hop" denmesinin nedeni, kapsadığı unsurlardır. Hip hop unsurları:
* Hiciv dolu sözler içeren ve ritm üzerine beat sözlerle yapılan müzik. Hip hop müzik yapma işi yani DJ.lik veya MC.lik; hem söz yazmayı hem de ritmlerle bütünleştirmeyi ayrıca mevcut diğer müzik türleri ile birleşmeyi ya da mevcut müzik türlerini dönüştürmeyi kapsar.
* Kuvvet veya hız ya da her ikisini de gerektiren sert dansı. Bu dansı yapanlara erkekse bboy, bayan ise bgirl deniyor.
* Çizen kişinin karakterini ya da ait olduğu grubu simgeleyen parmak izi niteliğinde "Grafiti" simgesel yazıları
* Bol, rahat kıyafetler ve abartı derecede gösterişli aksesuarlar. (Örn: boyunda ve bilekte büyük zincirler, küpeler)

Dans; ilk başlarda gettolarda yaşayan grupların bölgelerini belirlemek ile ilgili sorunları çözmede kullandıkları silahla çatışma dışında barışçıl bir araçtı. Yaratıcı ve zor derecede karışık hareketler sergileyen grup kapışmayı kazanır ve mekânın yani o bölgenin sahibi olurdu. Fakat medyanın ve tüm dünya insanlarının gösterdiği ilgi ve şaşkınlık ile hip hop kültürü dansları kısa sürede popüler kültürün vazgeçilmez bir nesnesi halini aldı. Sokaklarda mekânları için dans eden gençler artık kliplerde veya filmlerde rol kapmaya çalışan insanlar olmuşlardı. Hip hop dansı kendi içinde 3 gruba ayrılır:
1) R&B ( R n B )
2) Popping (and locking) - Detaylı popping teknikleri için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: Wikipedia Ansiklopedi
3) Break dans
R&B, Rhythm and Blues teriminin ilk harflerinin kısaltmasıdır. Jazz, rap , gospel ve blues karışımı, Afrika kökenli latin amerikalı siyahi ve melezlerin yaptığı müzik türüdür. Hip hop ile karıştırılabilir ancak hem daha eskidir hem de hip hop müzik türüne göre daha yumuşaktır ve gerçek anlamda enstruman müziği içerdiğinden hem daha zor ve dolayısıyla daha kaliteli bir müzik türüdür. İlk kez müzikal terim olarak 1949'da Jerry Wexler tarafından Billboard dergisinde kullanılmıştır. Hip hop'tan daha eski olmasına rağmen Türkiye'de kendi ismi ile çok bilinmemektedir. Ama çok popüler olmasından dolayı, icra eden sanatçıları; bilinmekte ve dinlenmektedir. Türkiye'de tarzın temsilcileri arasında Cihan Özdemir, Ege Çubukçu; dünya da ise Michael Jackson, Beyoncé, Rihanna, R.Kelly, Black Eyed Peas, Usher, Justin Timberlake, Missy Elliot, Cory Lee, Chris Brown ve daha bir çok sanatçı ve grup isimleri de sayılabilir. Dansı da pek çok farklı vücut hareketleri ve kombinasyon yapmaya olanak tanır. Yerlerde dönüp durmak yerine ayakta yapılan ve tüm vücudun kullanıldığı hareketler bütünü ile oluşan danstır.

Popping and locking ve break dance ilk olarak 1970'li yıllarda Kaliforniya'da ortaya çıkan Funk dansının türleridir. Funk müzik çalan mekanlarda bu dans stilleri de görülmüştür. 1980'li yıllara gelindiğinde her iki dans da patlama yaşamış ancak bir çok Popping dansçısı Tekno dans türünü tercih etmiş ve aslında bu dans türü çok uzun bir süre robot dansı şeklinde yapılıp 'electro buggie' olarak bilinmiştir. Sonrasında hip hop kültürünün tüm dünyayı sallaması üzerine popping, hip hop'a uyarlanıp hip hop'un içerisindeki bir dans olarak break dansla birlikte yer almıştır. Popping, dansçının kaslarını ani bir şekilde kasıp gevşetmesi, kaslarını ve uzuvlarını normal dışı plastik bir görüntü vererek yer değiştirmesiyle ve vücudunda oluşturduğu sarsıntılarla ritme uygun şekilde yapılan tiyatral ve pandomimik bir sokak dansı türüdür. Tekniğinin içinde kullanılan bir grup illüzyonist dans şekilleri ve teknikleri için çatı terimi olarak kullanılır. Dansçı normal olmayan vücut hareketleri oluşturarak ilginç dans figürleri sergiler. Popping danstaki vücuttaki bükülmeler ve kırılma tarzı hareketler, break (kırılma anlamına da gelir) kelimesi ile karıştırıldığından amerika dışındaki diğer ülkelerde uzun bir süre popping dansı ile break dansı birbirine karıştıran çok insan olmuştur. Aslında "break" kelimesi, (mola anlamına gelen) funk müziğinde sözün bitip müziğin hızlandığı yere verilen isimdir.

Break dans formatı aslında sadedir. Dans edecekler, dansla atışacak olanlar, bir daire oluşturur. Dans edecek kişi ya da grup dairenin içine girer ve ritme ayak uydurmak için bir dizi ayak hareketi (footwork) yapar. Ardından yer hareketleri başlar: yerde sırt üstü veya kafa üstü dönmeler, ayak döndürmeler vb. gibi gerçekten kas gücü ve denge isteyen çok zorlu yer hareketlerinden sonra dansçı anlık bir fotoğraf (freeze) verir ve merkezden ayrılarak daireye katılır. Sıra bir başka dansçıdadır. Dansın formatının sade olması sadece yer hareketlerinin ve yerde akrobasinin yapılıyor olmasındandır. Ayakta yapılan çok az hareket vardır ve bunlar da bedenin diğer kısımlarını kullanmadan sadece footwork ile yapılır.
Fotoğraf, break dansın en önemli parçası kabul edilir ve dansçının bir çeşit imzasıdır. Fotoğrafın temel değeri, dansçının yaptığı en zor hareket ile dona kalması ve bu sayede rakipleri aşağılayıcı, rakiplerle alay edici ve gücünü ispatlayıcı olmasından gelir.

Yazan, derleyen (kaynak: vikipedi) ve yorumlayan: M. Okan ÖZBEK


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön